Ahly and Esperance through to Men's African Club Championship's final

28 March 2014

2014 Men's African Club championship- Semifinals

 Sousse, Tunisia, March 27, 2014- Record holders Ahly Egypt and Esperance set a final face off for the 2014 Men's African Club Championship after both teams passed successfully their semifinal encounters over Tunisian teams Sfax and Etoile du Sahel respectively at Sousse Olympic Hall in Tunisia on Thursday.

 

 Now Ahly will battle it out against Esperance in the competition final on Saturday where the winners clinch the title and book a ticket to the 2014 FIVB Men's Club World Championship in Brazil. A purely Tunisian encounter between compatriots Sfax and Etoile du Sahel will determine the bronze medal winners.   

 

Semifinal 1-4

 

 Ahly Egypt fought bravely for 116 minutes to overcome Sfax in Epic tiebreaker 3-2 (29-27, 28-26, 17-25, 21-25, 15-12) that made the spectators on their toes with the up and down performance of both teams.

 

 Ahly started the match in an outstanding performance using the opposite Ahmed kotb to send his sharp hits from positions 2 to lead in the first and second set. The situation markedly changed after the injury of the outside hitter Ahmed Abdelal, as Ahly was affected clearly, while Sfax returned back aggressively using the experience of Noureddine Hfaedah and Ismail Moalla to win two sets and extend the match to tiebreaker where Ahly regained their rhythm to win 15-12 and clinch a ticket to the final.

 

 Esperance (TUN) set the second consecutive final spot after a straight sets victory over compatriots and organisers Etoile du Sahel 3-0 (25-16, 25-20, 25-23)

 

 The winners controlled the match from the start and succeeded to maintain their performance throughout the match to win 3-0 and clinch the second consecutive final spot after 2013 when they lost the final against neighbours Sfax.

 

Semifinal 5-8  

 

 Algeria's Bourj Bouarririj rebounded from a set behind to clinch a 3-1 (24-26, 25-22, 25-18, 25-22) victory over Libya's Ahly Benighazi to play for the 5th and 6th positions leaving the losers for the 7th and 8th places.

 

 in another Algerian- Libyan face off, Setif (ALG) beat Ahly Tripoli (LIB) 3-0 (25-22, 25-16, 25-23) and consequently Setif plays Bouarrirj for the 5th an 6th places, while another purely Libyan encounter will determine the 7th and 8th positions.

 

In the other play off matches Prisons (KEN) beat compatriots GSU 3-1 (15-25, 25-23, 31-29, 25-23), FAP (CMR) beat Misurata (LIB) 3-2 (14-25, 16-25, 25-23, 25-18,18-16) in 9 to 12 positions where the winners play for the 9th and 10th places, while losers play for the 11th and 12th.

 

 Ittihad Tangier (MAR) beat Espoire (COD) 3-1 (25-23, 22-25, 25-14, 25-23), while Bafia (CMR) took over Compatriots Port 3-0 (27-25, 25-20, 25-20). The winners will play for the 13th and 14th places, while losers play for 11th and 12th places.

 

 Ranking positions on Friday include also two matches for the 17 to 20 places where Nahda (SUD) faces Autoridade (MOZ) and Nemo Stars (UGA) meets Beau Vallon (SEY).

 

Finals programme

Ranking positions 9-10 on March 28

 

19-20 Nahda (SUD) v Autoridade (MOZ)                        

17-18 Nemo Stars (UGA) v Beau Vallon (SEY)

15-16 Espoir (COD) v Port (CMR)

13-14 Ittihad Tanger (MAR) v Bafia (CMR)  

11-12 GSU (KEN) v Misurata (LIB)

9-10 Prisons (KEN) v FAP (CMR)          

 

Final rankings 1-8 on March 29, 2014                                                                                                  

 

7-8  Ahly Tripoli (LIB) v AHLY Benighazi (LIB)                 

5-6 Stif (ALG) v             Borj B (ALG)    

3-4 Etoile (TUN) v Sfax (TUN)                

Final 1-2 Esperance (TUN) v Ahly (EGY)

 

Results

Semifinal 1-4

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

55

27-Mar

ESS-EST

0-3

16-25

20-25

23-25

 

 

59-75

1:07

1,000

56

27-Mar

AHE-CSS

3-2

29-27

28-26

17-25

21-25

15-12

110-115

1:56

300

 

Semifinal 5-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

57

27-Mar

AHT-STF

0-3

22-25

16-25

23-25

 

 

61-75

 

 

58

27-Mar

BBA-AHB

3-1

24-26

25-22

25-18

25-22

 

99-88

1:34

50

 

Play off 9-16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

59

27-Mar

PRI-GSU

3-1

15-25

25-23

31-29

25-23

 

96-100

1:34

 

60

27-Mar

FAP-MIS

3-2

14-25

16-25

25-23

25-18

18-16

98-107

1:39

 

61

27-Mar

ITH-ESP

3-1

25-23

22-25

25-14

25-23

 

97-85

1:31

 

62

27-Mar

BAF-PRT

3-0

27-25

25-20

25-20

 

 

77-65

1:12

 

 

Quarterfinal 1-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

46

26-Mar

ESS-AHT

3-1

25-22

22-25

25-18

25-21

 

97-86

 

 

47

26-Mar

AHE-BBA

3-0

25-18

25-16

25-18

 

 

75-52

1:04

50

48

26-Mar

CSS-AHB

3-0

25-14

25-17

25-16

 

 

75-47

1:02

50

49

26-Mar

EST-STF

3-1

26-24

25-17

20-25

25-17

 

96-83

1:29

40

 

Quarterfinal 9-16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

50

26-Mar

ITH-PRI

1-3

23-25

25-19

21-25

24-26

 

93-95

1:46

 

51

26-Mar

FAP-BAF

3-0

25-21

25-16

25-17

 

 

75-54

1:04

 

52

26-Mar

MIS-PRT

3-1

25-15

23-25

25-18

25-16

 

98-74

1:30

 

53

26-Mar

GSU-ESP

3-1

20-25

25-20

25-20

25-16

 

95-81

1:31

 

 

Play off 17-21

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

54

26-Mar

ATM-MCE

3-2

14-25

21-25

25-16

25-20

15-12

100-98

1:36

 

 

Preliminary Pool Results

Pool A

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

4

20-Mar

ITH-BBA

0-3

21-25

13-25

6-25

 

 

40-75

1:08

 

9

20-Mar

ESS-BAF

3-0

25-9

25-13

25-13

 

 

75-35

0:52

160

10

21-Mar

BAF-ITH

0-3

21-25

22-25

13-25

 

 

56-75

1:11

 

18

21-Mar

NHD-ESS

0-3

18-25

21-25

9-25

 

 

48-75

1:00

160

19

22-Mar

ITH-NHD

3-0

25-22

25-17

25-21

 

 

75-60

1:19

 

26

22-Mar

BBA-BAF

3-1

25-22

24-26

25-15

25-14

 

99-77

1:31

 

28

23-Mar

NHD-BBA

0-3

19-25

16-25

11-25

 

 

46-75

1:05

 

36

23-Mar

ESS-ITH

3-0

25-18

25-14

25-19

 

 

75-51

 

 

38

24-Mar

BAF-NHD

3-1

25-22

21-25

25-23

25-19

 

96-89

1:36

 

45

24-Mar

BBA-ESS

1-3

21-25

25-23

9-25

19-25

 

74-98

1:32

300

 

Pool B

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

2

20-Mar

ATM-ESP

1-3

25-20

23-25

17-25

17-25

 

82-95

1:32

 

8

20-Mar

STF-CSS

2-3

20-25

30-28

23-25

32-30

8-15

113-123

2:12

 

12

21-Mar

ATM-STF

0-3

8-25

13-25

11-25

 

 

32-75

0:58

40

16

21-Mar

CSS-MIS

3-0

25-17

25-15

25-20

 

 

75-52

1:03

80

23

22-Mar

MIS-ATM

3-1

25-19

25-17

21-25

25-20

 

96-81

 

 

24

22-Mar

STF-ESP

3-0

25-15

25-16

25-20

 

 

75-51

1:08

 

31

23-Mar

ESP-CSS

0-3

17-25

17-25

9-25

 

 

43-75

0:59

 

34

23-Mar

STF-MIS

3-0

25-17

25-17

25-20

 

 

75-54

1:07

60

39

24-Mar

CSS-ATM

3-0

25-20

25-16

25-12

 

 

75-48

1:01

30

40

24-Mar

MIS-ESP

3-0

25-19

25-9

25-14

 

 

75-42

0:59

 

 

Pool C

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

1

20-Mar

MCE-PRT

0-3

19-25

20-25

13-25

 

 

52-75

1:04

 

3

20-Mar

NEM-EST

0-3

18-25

21-25

16-25

 

 

55-75

1:08

30

5

20-Mar

GSU-AHB

0-3

19-25

15-25

17-25

 

 

51-75

1:13

 

11

21-Mar

GSU-NEM

3-0

25-20

25-23

25-18

 

 

75-61

1:02

 

14

21-Mar

AHB-PRT

3-1

25-10

22-25

25-17

25-19

 

97-71

1:28

60

15

21-Mar

EST-MCE

3-0

25-13

25-13

25-13

 

 

75-39

0:59

 

21

22-Mar

NEM-AHB

1-3

17-25

28-26

12-25

23-25

 

80-101

 

 

22

22-Mar

MCE-GSU

0-3

17-25

14-25

18-25

 

 

49-75

1:04

 

27

22-Mar

PRT-EST

0-3

15-25

17-25

18-25

 

 

50-75

 

 

29

23-Mar

NEM-MCE

3-0

25-19

25-11

25-14

 

 

75-44

0:59

 

32

23-Mar

AHB-EST

1-3

15-25

25-27

25-23

19-25

 

84-100

1:50

40

33

23-Mar

GSU-PRT

3-1

20-25

25-16

25-23

25-22

 

95-86

1:27

 

37

24-Mar

PRT-NEM

3-2

13-25

25-17

29-27

18-25

15-10

100-104

1:38

 

41

24-Mar

EST-GSU

3-0

25-15

25-14

25-21

 

 

75-50

0:59

50

44

24-Mar

MCE-AHB

0-3

21-25

13-25

19-25

 

 

53-75

1:04

 

 

Pool D

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

6

20-Mar

PRI-BVV

3-0

25-22

25-19

28-26

 

 

78-67

1:18

 

7

20-Mar

AHT-AHE

1-3

22-25

25-22

15-25

19-25

 

81-97

1:33

80

13

21-Mar

BVV-AHE

0-3

15-25

17-25

19-25

 

 

51-75

0:59

 

17

21-Mar

PRI-FAP

1-3

16-25

25-21

15-25

18-25

 

74-96

1:38

 

20

22-Mar

FAP-BVV

3-0

25-19

25-20

25-18

 

 

75-57

 

 

25

22-Mar

AHT-PRI

3-0

25-14

26-24

25-23

 

 

76-61

 

 

30

23-Mar

FAP-AHT

1-3

11-25

20-25

25-22

16-25

 

72-97

1:27

 

35

23-Mar

PRI-AHE

0-3

13-25

17-25

15-25

 

 

45-75

0:56

 

42

24-Mar

AHT-BVV

3-1

25-23

25-16

22-25

25-22

 

97-86

1:29

 

43

24-Mar

AHE-FAP

3-0

25-21

25-17

25-22

 

 

75-60

1:08

50

 

Pool Standings

Pool A 

Rk

Code

Team

Points

Matches

Results Details

Sets

Points

Played

Won

Lost

3-0

3-1

3-2

2-3

1-3

0-3

Won

Lost

Ratio

Won

Lost

Ratio

1

ESS

ETOILE SPORTIVE TUN

12

4

4

 

3

1

 

 

 

 

12

1

12.000

323

208

1.553

2

BBA

BORDJ BOU ARRERIDJ ALG

9

4

3

1

2

1

 

 

1

 

10

4

2.500

323

261

1.238

3

ITH

ITTIHAD TANGER MOR

6

4

2

2

2

 

 

 

 

2

6

6

1.000

241

266

0.906

4

BAF

BAFIA CMR

3

4

1

3

 

1

 

 

1

2

4

10

0.400

264

338

0.781

5

NHD

ALNAHDA SUD

 

4

 

4

 

 

 

 

1

3



Add Comments