Esperance book Club World Championship's ticket with 4th historic African title

29 March 2014

2014 Men's African Club championship- Final  

 Sousse, Tunisia, March 29, 2014- Esperance Club (Tunisia) claimed the 2014 Men's African Club Championship title following their victory over Ahly (Egypt) 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) in the competition final held at Olympic Hall in Sousse, Tunisia on Saturday to book FIVB Club World Championship ticket in Belo Horizonte, Brazil, in May 5 to 11, 2014.  

 

 Defending champions Sfax (TUN) defeated their compatriots Etoile du Sahel 3-1 (20-25, 25-15, 25-16, 25-21) to clinch the bronze medal.

 

 This will be the second time for a team from Tunisia to take part in the FIVB Volleyball Men’s Club World Championship since the return back of its activity in 2009 after Sfax played last year in Brazil.  

 

 Etoile du Sahel recorded their 4th title after 1994, 1998 and 2000, while Ahly stayed as all time record holders with 10 crowns under their name in 1980, 1983, 1995, 1996, 1997, 2003, 2004, 2006, 2010 and 2011.

 

Final

Esperance (TUN) beat Ahly (EGY) 3-0 (25-19, 25-20, 25-14)

 

Esperance started the match as the better side as they used the sharp hits of Elyes Karamosli from position 4 and Hichem ElKaabi from position 2.  Ahly improved relatively before through their blockers to decrease the point deficit to 16-10 at the second TTO before Esperance maintained their dominance to win the set 25-19.

 

 Ahly started the second set in a better performance with their big gun Ahmed Kotb sending his strong hits from position 2 as Ahly led 4-2 before Esperance controlled the match again with the skillful combinations of their setter Mahdi Ben Cheick. They continued their attacking action to win the set 25-20.

 

 Esperance motivations increased, while Ahly dropped acutely in the third set as the Tunisian controlled the net action regularly to win the set widely 25-14 and the match in straight sets.  

 

Bronze Medal match

Sfax (TUN) beat Etoile du Sahel (TUN)

 

 Defending champions Sfax (TUN) took over Etoile du Sahel 3-1 (20-25, 25-15, 25-16, 25-21) to clinch the bronze medal.

 

 Etoile played their best in the first set to win 25-20 with their proper reception and good development of the attacks. Afterwards Sfax controlled the match and succeeded to win three successive set in their way to get the bronze medal.

 

5th place match

Setif (Algeria) beat Bourj Bouaririj (Algeria) 3-1(25-20, 21-25, 25-22, 25-21)

 

 Setif (Algeria) beat their compatriots Bourj Bouaririj 3-1(25-20, 21-25, 25-22, 25-21) in the fifth place match. Setif finished 5th, while losers ended their campaign in the 6th place.

 

7th place match

Ahly Benighazi (Libya) beat Ahly Tripoli (Libya)

 

 Ahly Benighazi (Libya) beat their arch rivals Ahly Tripoli 3-1 (27-25, 21-25, 25-13, 25-19) in a thilling encounter that showed a lot skills from both teams. Benighazi finished the competition at the 7th place, while Tripoli dropped to 8th.

 

Individual Awards

  • Best Setter: Mehdi Ben Cheick (EST- Tunisia)
  • Best Receiver: Elyes Karamosly (EST- Tunisia)
  • Best Libero: Anwer Touergui (CSS- Tunisia)
  • Best blocker: Ahmed Kadhi (ESS- Tunisia)
  • Best Server: Ahmed Abdelal (Ahly- Egypt)
  • Best Spiker: Ahmed Kotb (Ahly- Egypt)
  • MVP: Elyes Karamosly (EST- Tunisia)

 

Final Standings

  1. Esperance (Tunisia)
  2. Ahly (Egypt)
  3. Sfax (Tunisia)
  4. Etoile du Sahel (Tunisia)
  5. Setif (Algeria)
  6. Bourj Bouaririj (Algeria)
  7. Ahly Benighazi (Libya)
  8. Ahly Tripoli (Libya)
  9. FAP (Cameroon)
  10. Prisons (Kenya)
  11. Ettihad Misurata (Libya)
  12. GSU (Kenya)
  13. Ittihad Tangier (Morocco)
  14. Bafia (Cameroon)
  15. Port Douala (Cameroon)
  16. Espoire (Congo DR)
  17. Nemo Stars (Uganda)
  18. Beau Vallon (Seychelles)
  19. Auroridade (Mozambique)
  20. Nahda (Sudan)
  21. Mugher Cement (Ethiopia)

 

Results

Results 1-4

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

73

29-Mar

ESS-CSS

1-3

25-20

15-25

16-25

21-25

 

77-95

1:24

40

74

29-Mar

EST-AHE

3-0

25-19

25-20

25-14

 

 

75-53

0:59

 

 

Results 5-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

71

29-Mar

AHT-AHB

1-3

25-27

25-21

13-25

19-25

 

82-98

1:28

 

72

29-Mar

STF-BBA

3-1

25-20

21-25

25-22

25-21

 

96-88

1:34

 

 

Results 9-20

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

65

28-Mar

NHD-ATM

2-3

25-15

24-26

16-25

25-23

10-15

100-104

1:33

 

66

28-Mar

NEM-BVV

3-1

18-25

25-16

25-19

25-20

 

93-80

1:18

 

67

28-Mar

ESP-PRT

2-3

25-19

25-18

17-25

23-25

10-15

100-102

1:36

 

68

28-Mar

ITH-BAF

3-0

26-24

25-21

25-19

 

 

76-64

1:15

50

69

28-Mar

GSU-MIS

2-3

22-25

24-26

25-15

25-22

13-15

109-103

 

 

70

28-Mar

PRI-FAP

0-3

14-25

21-25

21-25

 

 

56-75

0:59

20

 

Semifinal 1-4

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

55

27-Mar

ESS-EST

0-3

16-25

20-25

23-25

 

 

59-75

1:07

1,000

56

27-Mar

AHE-CSS

3-2

29-27

28-26

17-25

21-25

15-12

110-115

1:56

300

 

Semifinal 5-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

57

27-Mar

AHT-STF

0-3

22-25

16-25

23-25

 

 

61-75

 

 

58

27-Mar

BBA-AHB

3-1

24-26

25-22

25-18

25-22

 

99-88

1:34

50

 

Play off 9-16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

59

27-Mar

PRI-GSU

3-1

15-25

25-23

31-29

25-23

 

96-100

1:34

 

60

27-Mar

FAP-MIS

3-2

14-25

16-25

25-23

25-18

18-16

98-107

1:39

 

61

27-Mar

ITH-ESP

3-1

25-23

22-25

25-14

25-23

 

97-85

1:31

 

62

27-Mar

BAF-PRT

3-0

27-25

25-20

25-20

 

 

77-65

1:12

 

 

Quarterfinal 1-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

46

26-Mar

ESS-AHT

3-1

25-22

22-25

25-18

25-21

 

97-86

 

 

47

26-Mar

AHE-BBA

3-0

25-18

25-16

25-18

 

 

75-52

1:04

50

48

26-Mar

CSS-AHB

3-0

25-14

25-17

25-16

 

 

75-47

1:02

50

49

26-Mar

EST-STF

3-1

26-24

25-17

20-25

25-17

 

96-83

1:29

40

 

Quarterfinal 9-16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

50

26-Mar

ITH-PRI

1-3

23-25

25-19

21-25

24-26

 

93-95

1:46

 

51

26-Mar

FAP-BAF

3-0

25-21

25-16

25-17

 

 

75-54

1:04

 

52

26-Mar

MIS-PRT

3-1

25-15

23-25

25-18

25-16

 

98-74

1:30

 

53

26-Mar

GSU-ESP

3-1

20-25

25-20

25-20

25-16

 

95-81

1:31

 

 

Play off 17-21

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

54

26-Mar

ATM-MCE

3-2

14-25

21-25

25-16

25-20

15-12

100-98

1:36

 

63

27-Mar

NHD-NEM

1-3

26-24

20-25

22-25

19-25

 

87-99

1:23

 

64

27-Mar

BVV-ATM

3-1

31-29

25-18

25-27

25-23

 

106-97

1:31

 

 

Preliminary Pool Results

Pool A

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

4

20-Mar

ITH-BBA

0-3

21-25

13-25

6-25

 

 

40-75

1:08

 

9

20-Mar

ESS-BAF

3-0

25-9

25-13

25-13

 

 

75-35

0:52

160

10

21-Mar

BAF-ITH

0-3

21-25

22-25

13-25

 

 

56-75

1:11

 

18

21-Mar

NHD-ESS

0-3

18-25

21-25

9-25

 

 

48-75

1:00

160

19

22-Mar

ITH-NHD

3-0

25-22

25-17

25-21

 

 

75-60

1:19

 

26

22-Mar

BBA-BAF

3-1

25-22

24-26

25-15

25-14

 

99-77

1:31

 

28

23-Mar

NHD-BBA

0-3

19-25

16-25

11-25

 

 

46-75

1:05

 

36

23-Mar

ESS-ITH

3-0

25-18

25-14

25-19

 

 

75-51

 

 

38

24-Mar

BAF-NHD

3-1

25-22

21-25

25-23

25-19

 

96-89

1:36

 

45

24-Mar

BBA-ESS

1-3

21-25

25-23

9-25

19-25

 

74-98

1:32

300

 

Pool B

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

2

20-Mar

ATM-ESP

1-3

25-20

23-25

17-25

17-25

 

82-95

1:32

 

8

20-Mar

STF-CSS

2-3

20-25

30-28

23-25

32-30

8-15

113-123

2:12

 

12

21-Mar

ATM-STF

0-3

8-25

13-25

11-25

 

 

32-75

0:58

40

16

21-Mar

CSS-MIS

3-0

25-17

25-15

25-20

 

 

75-52

1:03

80

23

22-Mar

MIS-ATM

3-1

25-19

25-17

21-25

25-20

 

96-81

 

 

24

22-Mar

STF-ESP

3-0

25-15

25-16

25-20

 

 

75-51

1:08

 

31

23-Mar

ESP-CSS

0-3

17-25

17-25

9-25

 

 

43-75

0:59

 

34

23-Mar

STF-MIS

3-0

25-17

25-17

25-20

 

 

75-54

1:07

60

39

24-Mar

CSS-ATM

3-0

25-20

25-16

25-12

 

 

75-48

1:01

30

40

24-Mar

MIS-ESP

3-0

25-19

25-9

25-14

 

 

75-42

0:59

 

 

Pool C

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

1

20-Mar

MCE-PRT

0-3

19-25

20-25

13-25

 

 

52-75

1:04

 

3

20-Mar

NEM-EST

0-3

18-25

21-25

16-25

 

 

55-75

1:08

30

5

20-Mar

GSU-AHB

0-3

19-25

15-25

17-25

 

 

51-75

1:13

 

11

21-Mar

GSU-NEM

3-0

25-20

25-23

25-18

 

 

75-61

1:02

 

14

21-Mar

AHB-PRT

3-1

25-10

22-25

25-17

25-19

 

97-71

1:28

60

15

21-Mar

EST-MCE

3-0

25-13

25-13

25-13

 

 

75-39

0:59

 

21

22-Mar

NEM-AHB

1-3

17-25

28-26

12-25

23-25

 

80-101

 

 

22

22-Mar

MCE-GSU

0-3

17-25

14-25

18-25

 

 

49-75

1:04

 

27

22-Mar

PRT-EST

0-3

15-25

17-25

18-25

 

 

50-75

 

 

29

23-Mar

NEM-MCE

3-0

25-19

25-11

25-14

 

 

75-44

0:59

 

32

23-Mar

AHB-EST

1-3

15-25

25-27

25-23

19-25

 

84-100

1:50

40

33

23-Mar

GSU-PRT

3-1

20-25

25-16

25-23

25-22

 

95-86

1:27

 

37

24-Mar

PRT-NEM

3-2

13-25

25-17

29-27

18-25

15-10

100-104

1:38

 

41

24-Mar

EST-GSU

3-0

25-15

25-14

25-21

 

 

75-50

0:59

50

44

24-Mar

MCE-AHB

0-3

21-25

13-25

19-25

 

 

53-75

1:04

 

 

Pool D

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

6

20-Mar

PRI-BVV

3-0

25-22

25-19

28-26

 

 

78-67

1:18

 

7

20-Mar

AHT-AHE

1-3

22-25

25-22

15-25

19-25

 

81-97

1:33

80

13

21-Mar

BVV-AHE

0-3

15-25

17-25

19-25

 

 

51-75

0:59

 

17

21-Mar

PRI-FAP

1-3

16-25

25-21

15-25

18-25

 

74-96

1:38

 

20

22-Mar

FAP-BVV

3-0

25-19

25-20

25-18

 

 

75-57

 

 

25

22-Mar

AHT-PRI

3-0

25-14

26-24



Add Comments

AFRICAN GLORY

ZONAL ACTIVITY

A record of 27 teams participate in Zone 6 Club Champs

Gaborone, Botswana, December 16, 2013- A record 27 clubs are now takin

Rwandan Prime Minister hosts FIVB President Graca

 Kigali, Rwanda, December 10, 2013- FIVB President D

more